Hlavní témata

Satirický týdeník - hovory s primátorem 3

Primátor táta

Hovory "K" č. 3 z Radnice

Fiktivní interview s fiktivním primátorem

 

Pane primátore,  dnes bych chtěl s vámi mluvit na téma KV aréna , je to možné  ?     

Jako přesvědčený demokrat jsem otevřený všem tématům. Ale pokud budete mít nějaké  debilní dotazy jako minule, tak si to s vámi vyřídí váš přestavený. Všude mám dobré známé.

 

Pane primátore, tak co řeknete naším čtenářům o  té KV Aréně  ? 

Víte, kdyby ta Aréna byla mým  nápadem , tak bych ji jenom chválil. Ale že to vymysleli naši předchůdci, tak  nemůžu na tom nápadu  najít nic dobrého. Chtěli jsme se jí  proto zbavit a vrátit ji těm lumpům, co ji postavili  . Dali jsme to proto k soudu.  A věřil byste jak to dopadlo? Ta  soudkyně, určitě byla podplacená, řekla , že když si  město tu   Arénu objednalo ,převzalo a zaplatilo ,tak je prostě jeho a  už nic  se s tím nedá dělat . Hledejte pak spravedlnost u soudu !  

 

No promiňte, ale to se dalo celkem čekat, že to tak dopadne. Nenapadlo vás jiné řešení  ? 

To víte, že ano. Nedávno  tam konečně  začalo hořet, ale ti tupí hasiči všechno  včas uhasili ,takže aréna prakticky zůstala netknutá. Kdyby shořela , vyinkasovali  bysme  pojistku a byl by klid, aréna fuč  a prachy byly  zpátky v městské kase a mohli jsme je  dále utrácet . Takhle jenom na tu arénu stále jenom  doplácíme .    

 

To  nechápu  , chcete mi říci , že ta KV Aréna nic nevydělává   ? 

Možná že by mohla vydělávat, jako je to jinde , ale to bychom jí nesměli provozovat my,ale někdo,  kdo tomu rozumí . Ale nikomu takovému   ji  nesvěříme ,  protože by se pak  ukázalo , že to teď děláme špatně .  Pro město by bylo rozhodně nejvýhodnější, kdyby Aréna  byla stále  zavřená , to bychom ušetřili nejvíce  . Nemuseli bychom platit energie , údržbu,  všechny zaměstnance,  ředitelství arény atd.   K úhradě  by zůstala pouze bezpečnostní agentura   a s tou už  bych se  nějak   dohodnul, kolik  mi za tu smlouvu za  hlídání  přihodí do  šuplíku . 

 

A proč jste to už dávno neudělal  ? 

Kdyby to bylo tak snadné . Co by tomu řekli  ti moji  otravní voliči  ? Furt tam do té Arény někdo chodí na hokej  a tím mě  prudí . A víte kolik stojí ten led  a svícení ? Jako by nemohli hrát  jenom  na betonu a potmě . Na helmy by si natáhli čelovky, to by byla podívaná ! Určitě by se to dostalo na Novu a do Blesku. Ale nejhorší jsou koncerty . Co bigbít, to pět set tisíc ztráta, ale to je jenom za  čtyři nebo pět vystupujících . Když přijedou  Alexandrovci, těch je jako much  , tam to jde do mínus  miliónů.    Na druhé straně mám  ale politické body, že jsem  pomocí Arény  snížil ve Varech  nezaměstnanost . Dělají   tam    lidi , kteří  skončili na úřadu práce a to včetně ředitele.   A jaké  všichni dostali královské  platy !  Zabil jsme tak  dvě mouchy jednou ranou. Snížil jsme  nezaměstnanost , zvýšil  životní úroveň  těch pracujících  a navíc na daních z jejich  mzdy jsme odvedli více peněz  do státního rozpočtu. Takže vlastně jde o mouchy tři. To se jen tak někomu nepovedlo.  Tyto moje  zásluhy mně  ale bohužel   vyhrát příští volby nepomůžou. . To bychom museli v té Aréně zaměstnat alespoň pět tisíc lidí,  ale  kde tolik  nezaměstnaných    vzít  a jak je přinutit, aby mě volili  ?   Aspoň vidíte, jak je to těžké  být dobrým politikem  a tátou -  primátorem  všech našich  občanů  . 

 

Pane primátore , doslechl jsem se ale , že Aréna má ekonomické problémy, je to pravda ? 

Kam na ty lži chodíte? .  Účetně to hospodaření  Arény je v černých číslech . To, čeho  se Aréně  trvale  nedostává,  jsou hotové peníze  , to  do  jejího rozpočtu pumpujeme zezadu  jako dotaci, tedy jako její příjem.  Takže příjmy a výdaje jsou ve finále vyrovnané .  Můžete mi říci, kolik takových  firem má dneska  vyrovnaný rozpočet? Většina z nich vykazuje  ztrátu.   Naše městská  společnost  Aréna  ale v účetní  ztrátě není . Je to vlajková loď  našeho komunálního byznysu a já jsem její lodivod  .  

 

Jak mi ale vysvětlíte , že si tato městská společnost musela vzít  pětimilionový úvěr ?       

Tak  to je přesně ten příklad , na kterém vám ukážu , jak umíme dobře hospodařit.Představte si , že by Aréna požadovala těch pět mega přímo  po městské kase . S tím by hned byly problémy . Opozice by řvala a kydala na nás špínu.  Ale prozíravý jednatel Arény  si vzal úvěr  od banky , nic po městu nežádal  a tím vzal opozici  předem vítr z plachet. Aréna má  peníze a město to nestálo ani korunu!   Tomu říkám finanční gramotnost !  

 

Tak ten jednatel Arény musí být finanční génius, jak se vám ho podařilo  získat ?   

Nebylo to složité . Byl jako nezaměstnaný dlouhodobě  veden na úřadu práce . Odtud bereme, jak už jsem říkal,  tradičně  většinu našich expertů a specialistů. Když je někdo delší dobu na úřadu práce, tak se musí setsakra naučit se  o sebe postarat , aby s těmi málo  penězi, co dostane,  nějak vyšel. A tak  se s nimi naučí hospodařit a stane se  z něj  finanční odborník. A to za jeho rekvalifikaci  nemusíme zaplatit ani korunu ! Přeci i vám  musí být zřejmé, že lidé kteří neumějí nic jiného, než vydělat peníze, nám jsou k ničemu .Kdo peníze vydělává ,ten je  totiž zpravidla  neumí  rozhazovat. A chcete snad , aby  jednatel Arény peníze vydělával,když má za úkol je utrácet? Jak by to při jeho IQ  mohl všechno najednou zvládnout  ?   Mně proto  zcela  postačuje, když  hlavně   utrácí,  nechci ho totiž v jeho funkci  nějak   přetěžovat .   Nebudu  vás samozřejmě   nijak úkolovat, to za mě udělá večer  váš šéf, už jsem s ním mluvil,   ale bylo by pro vás mladíku  hodně   dobré,  abyste v  tom článku   zdůraznil,  jaký mám čuch pro  výběr finančních  odborníků a instinkt pro  finanční strategii .   

 

Pane primátore, ale každý kdo si vzal úvěr, musí počítat s tím , že ho bude muset zaplatit .  

Vidíte,  s tím jsem se ještě osobně  nesetkal . Dnešní překotná doba přináší   samé novinky, ale  učím se jim  každý den  . V tom je, kromě skromnosti,   moje další přednost .    

 

Nebylo by přeci jenom lepší, kdyby ta Aréna přeci jenom vydělávala a nemusela si brát úvěr ?   

No to už tady jednou  bylo, ale  neosvědčilo se to . Byl tam kdysi ve vedení  takový ambiciózní živnostníček , který tomu podnikání bohužel trochu  rozuměl  a dokonce vykazoval zisk !  A víte co to znamená ?  Aréna musela ze zisku zaplatit daně. Tím město vlastně o ty daně  okradl  a musel zato osobně po zásluze  zaplatit. Už je dávno  pryč.   Teď   je tam  zaplaťpánbůh náš člověk a proto  taky už   žádné daně neplatíme. Tak se přeci má hospodařit .     

 

Mohu se ještě na něco zeptat  ? 

Už zmlkněte, teď se budu ptát já vás . Pochopil jste, jak se má hospodařit ?  Nic nevydělávat , neplatit daně a brát dotace . Pak máte výsledky !  Tak to přesně do těch novin  napište .

 

Pane primátore, děkuji vám za interview a za týden Na shledanou! rozmlouval Karel Varyška

 

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.

Vary Sobě

Fórum karlovarských občanů a odborné veřejnosti v otevřeném dialogu s těmi, kdo rozhodují, plánují a mění tvář města Karlovy Vary. Alternativní názory, projekty a zamyšlení nad současným děním a rozvojem jednoho z nejkrásnějších měst na světě.

Občané Karlovarska. Vám adresujeme fórum VarySobě. Žijeme v jednom z nejkrásnějších měst na světě. Žijeme tu trvale, dojíždíme sem a nebo město a jeho okolí jen navštěvujeme. Záleží nám na tom, jak se bude k městu Karlovy Vary a jeho okolí přistupovat. Největší problém spatřujeme v tom, že informace o dění a plánech jsou velmi omezené . Zde dáváme prostor pro sdílení maximálního množství poznatků k tématům, které Karlovarskem hýbou. Není nám lhostejný přístup k historickým a přírodním hodnotám, které jsou zde tak ojedinělé. Chceme navrátit Varům jejich "zlatý věk", hodnotné a jedinečné děje, prostory a hmoty udržovat a pozvedávat. Nové a rozvíjející se věci tvořit odpovědně k prostředí a k budoucnosti.