Hlavní témata

Satirický občasník - hovory s primátorem 4

...aneb labutě na Goethovce

Hovory "K" č. 4 z Radnice

Fiktivní interview s fiktivním primátorem

 

 

Pane primátore, co mi řeknete o práci výboru strategického rozvoje města ?

To jsem rád , že konečně přicházíte s nějakou otázkou, která bude zajímat vaše čtenáře .Na strategický rozvoj města jsem totiž odborník . Tedy já jsem vlastně odborník na všechno ,takže vhodnější by bylo říci, že jsem odborník i na strategický rozvoj města .

 

Děkuji , a kde jste se tu strategii pane primátore naučil ?

S tím už se člověk narodí . Devadesát procent osobnosti tvoří geny , pouze 10 % je výchova.

To byste měl vědět . A výchovu jsem měl taky excelentní . A zbytek vás naučí praxe .

 

Mohl byste to našim čtenářům s tou vaší praxí nějak přiblížit ?

Je to samozřejmě pouze moje know-how , ale že mám dneska dobrou náladu , tak vám něco málo z toho mého tajemství prozradím a nemusíte mně za to ani nic zaplatit . Prodával jsem třeba v pokladně jednoho malého kina vstupenky . Představte si ty problémy: každá ta vstupenka má jinou cenu , byly i dvě představení denně a navíc každý den se hrálo něco jiného . To byla pro mě ta pravá výzva , jak se v tom logistickém propletenci vyznat ! A k tomu ještě vybírat peníze, vracet drobné a trhat lístky. Ale já jsem to po několika letech zvládnul na jedničku a tak jsem vniknul do problematiky financí, podnikání a logistiky.

 

Promiňte , a to je všechno, co umíte ?

Ale samozřejmě je toho ještě více. Taky jsem v tom kině musel uklízet a rozsvěcet, takže jsem se stal specialistou na pořádek a na veřejné osvětlení . A abych nezapomněl, musel jsem taky rozvážet autem časopis Kolonáda po městě, tak jsem se stal rovněž odborníkem na dopravu. A to nemluvím o dalších věcech, které jsem v kině odkoukal při sledování filmů. Třeba z toho filmu Slunce , seno, jahody si pamatuji tudle hlášku : Když vy o štok , tak my o dva... Vidíte , a tak jsem za pět minut pochopil základy urbanismu.

 

To tedy koukám, jaký máte přehled, a jak je to tedy s tím strategickým rozvojem?

Popravdě řečeno , ani nevím , co to ten pojem " strategický" vůbec znamená, ale to tam pochopitelně nepište. Mohlo by to být odvozené od slova stratos, něco jako je stratosféra, to je někde ve vesmíru, jestli to náhodou nevíte . Tak to budou asi nějaké plány a úvahy ,které jsou někde vysoko ve vzduchu, tedy téměř v nedohlednu . A to je přesně to, co tam řešíme .

 

Můžete nám dát nějaký příklad a můžu si vzít chlebíček ?

Proč ne, vemte si jich klidně víc, já je totiž neplatím ,na to máme na Radnici zvláštní fond . A řeknu vám , to jsou nejlépe vynaložené obecní peníze. Když za mnou přijde někdo z ulice a něco po mě chce , tak mu strčím pod nos chlebíčky , on si s nimi zacpe pusu, nic ze sebe nedostane a já mám pokoj a nemusím s ním nic řešit. Nažere se a spokojeně odtáhne,ani mu nemusím dávat kafe. Vidíte ,a tak šetřím na kafi naše společné prostředky. O tom by se mělo v novinách psát ,a ne o tom , jak utrácíme za zájezdy na fotbal do Manchesteru.

 

No, a co ten příklad ?

Ehm , málem bych zapomněl. Třeba nedávno jsme na strategickém výboru řešili , zda máme v nových voliérách na Goethovce chovat káně nebo jestřáby. To byste nevěřil , kolik na ten problém může být názorů. Co člověk , to jako odborník. Každý z výboru totiž v životě viděl nějakého toho ptáka.

 

No a jak jste to vyřešili ?

Nakonec tam budou labutě . Jestřáb i káně jsou dravci , to by nám mohlo udělat špatnou reklamu mezi lidmi, mohli by ty dravé ptáky s námi srovnávat . Naproti tomu labuť je pták bílý, vznešený , tedy přímo lázeňský . Musíte myslet hlavně politicky a nenaslouchat jenom nějakým přízemním sokolníkům a myslivcům .

 

Ale promiňte pane primátore , labuť žije přeci na rybníku a na Goethovce žádný rybník není .

Tak a teď jste udeřil hřebík na hlavičku a můžete si vzít ještě jeden chlebíček . My tam ten rybník totiž pro ty labutě založíme .Až budou vypsány dotace z ministerstva na nové rybníky , tak by byla škoda je nevyužít. A jako máme naši Zprávu lázeňských parků , tak zřídíme novou organizaci Správu lázeňských rybníků. Pro sebe tam počítám minimálně s placeným místem v dozorčí radě a nějaký opozičník, co těm labutím rozumí, by jim mohl dělat ošetřovatele . Aspoň si ho tím koupíme a nebude po nás šlapat . Sledujete mladíku, jak ze sebe sypu samé geniální nápady?

 

Nechci ze sebe dělat nějakého chytráka, pane primátore, ale Goethovka je na kopci, tam asi mnoho vody nebude , že ?

S takovou maličkostí si poradíme .A vidíte jak? My tam tu vodu budeme denně dovážet. Tím zase zaměstnáme moje věrné voliče. Budeme muset taky koupit velkou autocisternu. Už se těším , jak bude brázdit les se znakem našeho města . To bude reklama. Musíme ale sehnat nějaký starý krám v ceně do šesti miliónů.

 

Proč jen do šesti miliónů ?

Proč, proč, proč ? Pro slepičí kvoč . Vám to malé tajemství ale prozradím , do šesti miliónů nemusíme vypisovat žádné výběrové řízení. Na to máme zpracovány transparentní pravidla. A to víte, jak to v těch férových výběrových řízeních chodí ? Dodavatelé se navzájem podsekávají s cenou, aby ten kšeft urvali a proto ve finále sami nic nevydělají, takže nám nemohou dát žádný desátek. Ale když tu cisternu koupíme napřímo přes nějakého našeho známého zprostředkovatele, tak ten se s námi spravedlivě a hlavně poctivě vyrovná . Volby se blíží, kde ty prachy na billboardy, kurva, furt mám brát ?

 

Tak abychom to shrnuli do nějakého závěru , v čem vidíte ten smysl strategického výboru ?

No, když už ho musíme mít , tak je to dobré prostředí pro kecání o ničem , tedy o tom ,o čem nikdo nic neví .Řekněte sám , co vy víte o nějaké stratosféře ? Nic. Ale abych to úplně nehaněl, občas se nám tam podaří vyřešit nějakou ptákovinu , viz ty labutě na kopci.

 

 

Pane primátore, děkuji vám za interview a za týden Na shledanou! rozmlouval Karel Varyška     

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.

Komentáře  

0 profile
2018-11-01 06:57
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://www.modelhome.nl/images/photos/9587/857/99ababd3409d1c2ebea6226e.jpg

Vary Sobě

Fórum karlovarských občanů a odborné veřejnosti v otevřeném dialogu s těmi, kdo rozhodují, plánují a mění tvář města Karlovy Vary. Alternativní názory, projekty a zamyšlení nad současným děním a rozvojem jednoho z nejkrásnějších měst na světě.

Občané Karlovarska. Vám adresujeme fórum VarySobě. Žijeme v jednom z nejkrásnějších měst na světě. Žijeme tu trvale, dojíždíme sem a nebo město a jeho okolí jen navštěvujeme. Záleží nám na tom, jak se bude k městu Karlovy Vary a jeho okolí přistupovat. Největší problém spatřujeme v tom, že informace o dění a plánech jsou velmi omezené . Zde dáváme prostor pro sdílení maximálního množství poznatků k tématům, které Karlovarskem hýbou. Není nám lhostejný přístup k historickým a přírodním hodnotám, které jsou zde tak ojedinělé. Chceme navrátit Varům jejich "zlatý věk", hodnotné a jedinečné děje, prostory a hmoty udržovat a pozvedávat. Nové a rozvíjející se věci tvořit odpovědně k prostředí a k budoucnosti.