Hlavní témata

CO NA TO OBČAN?

Rozhovor Přemysla Himmelfahrta s občanem Karlových Var, který si dovolí přemýšlet o svém městě.

 Přeji dobrý den. V úvodu mi dovolte otázku. Víte, co je to diplomacie?

Dobrý den. Diplomacie je umění poslat někoho do prdele takovým způsobem, že se na tu cestu začne i těšit. Zde bych si z voleje dovolil vzkaz. Pane primátore, Petře Kulhánku, zcela diplomaticky přeji šťastnou cestu.

Vy máte něco proti současnému primátorovi města?

Osobně ne, znám ho jen z výkonu moci veřejné. Jak to zaobalit? Tak prvně mi vadí, když člověk vlastní kariéry a úspěchu nemaje si vytyčí za job politickou činnost. Žije tedy z výkonu funkce a ta se mu stává vylepšením osobní situace. Není to dobré výchozí stanoviště. Dále mi vadí, když tento člověk využije přítulnosti a všehoschopnosti dalších neumětelů a polovzdělanců, co chápou, že jinak, než přes politiku, to nahoru nepůjde. Tyto osoby vytvoří pakt, který jim umožní vládnout samosprávě. V tu chvíli dojde k porcování prasete, které vykrmují občané města z vlastních prostředků. Občané na zabijačku pozvaní nejsou. Ti jen slyší hlasité mlaskání a další požadavky z magistrátu na výkrm. Mocipáni pak v médiích tlučou hubou, jak ten výkrm společného prasátka dá zabrat a že už už se všichni najíme, ale zatím mají jen mastné brady a plné břuchy. No a od toho ustavičného trávení mají zatemněnou mysl. Z té pak vycházejí nápady jako byty v Císařských lázních, bazénové centrum na Rolavě, dopravní terminál k tržnici, soutěž na sochu Karla IV., která nebude, protože na ní není, provizorní vřídlo na chodníku za 10mil, které nestříká a zašlapání referenda, vstup do UNESCO bez jakékoli přípravy apod.

Nevidíte v činnosti současného vedení města přeci jen nějaký přínos?

I přes všechny fantasmagorie, které vymyslí, je to jejich minimální činnost. Není to klišé. Vzhledem k tomu, co občas vyjde z magistrátu, je oslav hodné to, že je toho málo a že máloco dotáhnou do konce, protože kdo nic nedělá, nic nepokazí. Samozřejmě je to s nadsázkou. Nečinnost, jako při možných reklamacích u KV Arény a při soudních přelíčeních po tom, co v roce 2011 vedení města podalo žalobu za údajně předraženou KV Arénu, přináší městu mnoha milionové ztráty. U prohraného sporu města s dodavateli stavby se to odhaduje na 60mil Kč za soudní výlohy. Na opravách poruch, vad a nedodělků na budově KV Arény a na jejím vybavení se opět dostáváme na desítky milionů. Vše samozřejmě z veřejných prostředků. Pročpak nemají spravovatelé veřejného majetku hmotnou odpovědnost? To by si více rozmýšleli, za co peníze nás všech utratí.

A proč je tedy občané města stále volí.

Tak hlavně se málokdo tyto informace dozví, pak je problém, že výběr je často velmi omezený a pak také prázdné sudy vždy nejvíce zní. Navíc ty prázdné sudy jsou vždy plné odložených slibů, plánů a cílů a paradoxně těmto méně zdatným lidem nelze upřít naprostou jedinečnost v oblbování, okecávání, cílení na bolístky občanů, mlžení, a pak stačí, aby se Kulhánek nachomítl ke Gerendášovi a opravě letního kina a lidé cítí hmatatelnost v jejich zájmu. Pak občas vyjde volba z frustrace, kdy se objeví nová košťata, co by mohla dobře mést a šup a sedí na radnici. Až pak se postupem času zjistí, že tam jen sedí, zbytek úřadů osazují kamarády, co zvoleni nebyli, ale také potřebují za něco jíst a jelikož už ty funkce mají a rádi by je měli dlouho, tak vytvářejí činnost k obhajobě jejich existence. A to je to úplně nejhorší, co mohou udělat. To se pak dozvídáte, že voda teče nahoru a studie, co to potvrzuje, vyšla město na nejméně 5mil.

A co se může dozvědět běžný občan? Myslíte, že je to tak rozdílné od reality?

Občan se dozví to, co mu média naservírují pod nos. Tak jsme se mohli třeba dozvědět u referenda k Vřídelní kolonádě, kterak primátor plamenně chrání vřídlo před jeho možným ohrožením, jak zjišťuje, že litinovou repliku nemá kdo vyrobit a jak počítá se svými věrnými, korunku ke korunce, kolik by ta replika stála a zjišťuje, že skoro miliardu a čtvrt a tak spěchá lidi upozornit, že by se z jejich prasátka ukrojilo tolik, že by žádné sousto nezbylo a ještě minimálně tři bychom někomu dlužili. No a stokrát opakovaná lež se v uších často stane skutečností. A potom se na schůzkách vyvolených z magistrátu s občany dozvídáte kterak ubývá hovínek z parků, kterak nám přibývají nové obrubníky - to jsou ty výměny masivních žulových za betonové. Všimněte si těch výměn ve městě. - jak myslí na děti a seniory tak úpěnlivě. Jen peníze nejsou, ale kdyby byly, poženem to o štok. Hmm, leda na magistrátu. Pak se ozve paní, že se jí na silnici u přechodu dělají kaluže a pan primátor z fleku zaurguje vedoucí odboru dopravy, ať s paní situaci zmonitoruje a zjedná nápravu. A lid tleská. Po této diskusi paní vstává a volá, "ještě že vás tu pane primátore máme". A jdete blejt.

A proč se tedy nedozvíme stejně přirozeně informace i z druhé strany?

Protože i média mají, jak to říci, politickou sílu a politikum spoluutvářejí. Je to i o vzájemné podpoře, sympatiích, pozicích...ten je tam a o tom rozhoduje a zná toho, co sedí tam a zná tamtu. A pak co kdyby někdo, někdo, s někým, či od někoho. Lidských potřeb je přece tolik a kolika starostem se dá předejít. A pak jsou tací, co řeknou, že musejí dát možnost k projevu oběma stranám. Tak vidíte reportáž, kde Čestmír Bruštíků hodinu mele od tulipánů k rasové segregaci a na konec zazní vaše "dobrý den". Bohužel je to o sběru dat a v běžném životním koloběhu málokdo přistoupí k samostudiu.

Víte, co bude s Císařskými lázněmi?

Vím.

A co vás ve Varech ještě trápí jako jejich občana?

Že stále musím kolegům ze zahraničí, ale i z různých částí naší země vysvětlovat, jak mají poznat, že jsme lázeňským městem. A co zde můžou podniknout, vždyť po sobotě neví, co dál. Kde jsou veřejné lázně, a jestli se mohou vykoupat v té rašelině? Říkám, nemůžete. Primátor ví, že o to není zájem a tak to není.  Ptají se, kde máme parkovat? Radím, raději hned na Andělce. Ptají se, kam za sportem? Říkám, že do KV Arény. A už chacha, karlovarská losovačka, chacha, ty dveře se nějak vyklaj, chacha záchody nefungují a smrdí. Ptají se po fotbale, mlčím a myslím na rozpadlé tribuny na slávii a jak se děti v zimě převlékají venku, hned přejdu na AC start a místní čachry machry s majetkem...stále mlčím. Přijdou otázky na hudbu a kulturní akce. Vzpomenu si, jak pan Klsák mluví u hrobů o smutku ze smrti, u nové lavičky o historii sezení a stále někde o něčem. Třeba o sochách, co nakonec nebudou, nebo o zkamenělé větvi za lesem, kterou zrovna klub větroplachů obnovuje. A nebo, že se někdo naučil hrát na vrbu a přijede se s tím pochlubit. Už mou návštěvu nebaví mé mlčení, tak se chtějí koupat. Hmm, Rolava smrdí a ty nápisy "vstup na vlastní nebezpečí" - jako před Thermalem. Když je něco ve srabu, dostane to ceduli. Bazénku u KV Arény se mi vysmějí, že u nich v horní dolní mají větší. U Thermalu to vyschlo...co honem...vřídlo! Stojíme kolem betonového tácku za 10mil a tupě zíráme na uplivávání uprostřed mísy. Všichni objednávají taxi, protože Horní nádraží už viděli, auta jim odtáhli, nebo na nich mají botičku, a rychle mizí. Vrátí se? Těžko, ale život jde dál.

Dotazy pokládal: Přemysl Himmelfahrt

Odpovídal: Ing. Václav Benedikt

Obrazový doprovod: soukromý archiv

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.

Vary Sobě

Fórum karlovarských občanů a odborné veřejnosti v otevřeném dialogu s těmi, kdo rozhodují, plánují a mění tvář města Karlovy Vary. Alternativní názory, projekty a zamyšlení nad současným děním a rozvojem jednoho z nejkrásnějších měst na světě.

Občané Karlovarska. Vám adresujeme fórum VarySobě. Žijeme v jednom z nejkrásnějších měst na světě. Žijeme tu trvale, dojíždíme sem a nebo město a jeho okolí jen navštěvujeme. Záleží nám na tom, jak se bude k městu Karlovy Vary a jeho okolí přistupovat. Největší problém spatřujeme v tom, že informace o dění a plánech jsou velmi omezené . Zde dáváme prostor pro sdílení maximálního množství poznatků k tématům, které Karlovarskem hýbou. Není nám lhostejný přístup k historickým a přírodním hodnotám, které jsou zde tak ojedinělé. Chceme navrátit Varům jejich "zlatý věk", hodnotné a jedinečné děje, prostory a hmoty udržovat a pozvedávat. Nové a rozvíjející se věci tvořit odpovědně k prostředí a k budoucnosti.