Poslední a mizí

Poslední velká litinová hala v Karlových Varech mizí před očima.

Na stránkách Magistrátu města Karlovy Vary oslavují historický počin stržení starého horního nádraží a jeho nahrazení současným reprezentantem ze skla a oceli. Starou a zanedbanou budovu nazývali provizoriem z padesátých let a stavbou novou pak připodobňují ke kávovému zrnu. Budova se nestačila ve Varech ani ohřát a již slyšíme jiná přízviska, jako "lalok tuku", "mimozemské ho... velká potřeba", "zákusek na slunci"nebo "hluboký vesmír 9". Jak město nové nádraží přijme, ukáže až čas. Stejně jak je to se současným dolním nádražím. Postupně si ho nevšímáme.

Ale co bude s historickou litinovou kolonádou zastřešující první kolej? Pár milovníků historie se snažilo o zápis této stavby na seznam kulturních památek, leč marně. Magistrát mlží. Část měla být tamhle, část jinde a nebo celé jinde a nebo...a nebo nic. Jedná se o poslední ucelenou litinovou stavbu v Karlových Varech, pokud nebereme zbytek promenády v Dvořákových sadech jako pozůstatek od Blanenského pavilonu. A teď mizí. Autogenem jí rozřezávají na kusy a její budoucnost je ve hvězdách. Ti, co jsou zasvěceni hovoří o rekonstrukci a výstavbě na jiném místě. My, co jsme zvyklý podobným akcím, předpokládáme její definitivní konec. A co na to obyvatelé města? 

Na sto hodnotných historických staveb z města zmizelo za posledních sto let. Mizí další. A co přináší nová výstavba? Od kolegů odborníků jsem slyšel převládající názor, že stavby mají odrážet tvář současnosti a nekopírovat historii. Současnost je chaotická, morálka, dobré slovo, vzdělání a pokora skomírají. Obrazem takové doby je nové horní nádraží, plánovaná stavba IDT u městské tržnice, developerský záměr na západní ulici, hladová zeď pod hotelem Imperial, terasový dům na staré pražské silnici, KV aréna, plánovaná přestavba císařských lázní na multidort pejska a kočičky a mnoho dalších. Jak dlouho necháme prznit naše město?

Autor: Ing. Václav Benedikt

Obrázky: soukromý archiv

 

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.

Komentáře  

0 profile
2018-11-01 11:01
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://i-subaru.ru/images/photos/35444/2/8bcbc4e6d3cd904e7a5a1d65.jpg