Skončí chátrání a demolice?

Karlovy Vary během 20. století přišly o 102 významných staveb, mnoho jich změnilo vzhled k nepoznání, jiné chátrají, jsou v demolici nebo v plánu revitalizace tak dlouho, že již na ní nikdo nevěří. Jak se v Karlových Varech přistupuje k hodnotám, které jsme zdědili? S jejich umíráním umírají i funkce, které podporovali život ve městě. Od roku 1989 nedošlo k zásadním kladným změnám a "novodobé realizace"? Ty slouží maximálně za pomníky svým tvůrcům a bohužel většinou hyzdí tvář světových lázní. Je možné dojít k obratu? Budou za vším vždy na prvním místě peníze, nebo vyhrají i jiné hodnoty, které v důsledku přinesou městu peněz mnohem víc? Blíží se komunální volby a současnému vedení města zvoní hrana. Poučme se mi, voliči, ze současné situace a přemýšlejme, koho volbami na magistrát pošleme. Ti "noví" zdědí současný stav s prázdnou zadluženou pokladnou a vagónem kostlivců ve skříních. Jako třeba rekonstrukce současné vřídelní kolonády za stovky milionů s životností 15let, rekonstrukce nástupiště MHD u tržnice za 10mil na 10 let, mosty v havarijním stavu, KV Aréna s prohraným soudem za desítky milionů a budovu v havarijním stavu apod.

Pivovar - Uprostřed (krásného) panoramatu města při příjezdu od západu sedí pobořený pivovar. Na první pohled zřícenina. Čím víc se blížíte, tím je vám jasnější, že jde o pobořený areál čehosi. Ve čtvrti Rybáře, kde se na vrcholu ulice Sokolovská nachází, přitahuje do svého okolí spoluobčany kulantně řečeno "na okraji společnosti", kteří stěžují běžný život širokému okolí. Zde je to pomalu o ústa. V areálu mezi napůl zbořenými objekty parkují kamiony, jejichž vjezd a výjezd vždy na několik dlouhých minut zastaví dopravu v nejvytíženější ulici města. Nákladná a rozsáhlá rekonstrukce ulice Sokolovská má na sobě kromě stížení již tak komplikovaného parkování skvrnu, přes kterou nic nového nevnímáte.

Mosty - Dle zhodnocení současného stavu většiny mostů v Karlových Varech vyplývá, že většina z nich je v havarijním stavu. U některých je tento stav již velmi viditelný, u jiných se jedná o plíživé nebezpečí. Bavíme-li se o dvou hlavních mostech "telmaňák", "chebák", most na Čertův ostrov od ulice U Solivárny. Pokud by jejich stav vyžadoval uzavření, po zkušenosti s dvorským mostkem můžeme auta zavřít do garáží a oprášit kola. Současný magistrát tento stav neřeší, protože jak nejlépe naložit novému vedení města, než dědictvím svého nicnedělání. Jak to tak vypadá, této krizi by mohl prospět nový most mezi oběma břehy řeky Ohře na úrovni Západní ulice. Ten tam již byl několikrát navrhován, avšak doposud nerealizován.

Alžbětiny lázně - Zde se vedení města prsí, že již našli strategického partnera na provozování objektu a vše bude zalité sluncem. V tu chvíli si nasazuji sluneční brýle, abych toho více viděl a hned zahazuji oslavnou číši. Budova v havarijním stavu. Prostředí se zašlou slávou doby vzniku pod nánosem socialistické šedi. Paradoxně pan primátor obhajuje původní návrh revitalizace Císařských lázní s byty, galerií vín, muzeem filmu a sálem nesálem tím, že více jak jedny lázně naše město neunese a Císařské lázně by moc konkurovali Alžbětiným u kterých se jim již daří využití najít. Obrázek si učiňte sami. Takto by se lázeňské Karlovy Vary mohly klidně stát Varami developerskými, obchodními, ale hlavně krátkodobě rentabilními.

Císařské lázně - mezní chvíle karlovarského lázeňství. Velký zápal revitalizace tohoto zásadního objektu, který je jediný na světě, začal projektem za 62mil Kč (z veřejných prostředků) pod vedením zájmového sdružení s panem Siřínkem, Kulhánkem a dalšími. Přinesl by do tohoto objektu byty, sál na technickém nádvoří, který již před realizací konkurence strká do kapsy, galerii vín, muzeem filmu a spoustu kantýn a sociálních zařízení. Pecka. Pejsek s kočičkou vařili. Krajské vedení spolu s památkáři během toho zjišťují, že význam objektu je větší, než zprvu předpokládali a snaží se o jeho nezničení. Vždy ale ve stínu obrovských nákladů na nerealizovatelný projekt. V tomto se snad blízká na lepší časy. Povede-li se paní hejtmance odrazit populisty, prospěcháře a neznalce s funkcemi, mohl by být objekt zachráněn pro budoucí generace. Vždy je lepší cesta.

Vřídelní kolonáda - kapitola sama pro sebe. Iniciativou z řad občanů města, konkrétně Ing. Oty Řezanky, mou, Ing. Josefa Plašila, Oliny Bischofové s vydatnou podporou patriota Alexandra Maiera a mnohých dalších, proběhlo první místní referendum, jakoby magistrátu navzdory, protože vedení města tuto iniciativu do poslední chvíle mařilo. V něm 9,5tis obyvatel chtělo obnovu historického skvostu architektů F. Fellnera a H. Helmera. O pár lidí nutných k počtu minimální účasti referendum neprošlo. Magistrát bez přestávky, referendum, nereferendum, koná přípravy na velmi drahou a složitou rekostrukci současné kolonády s další životností max 15 let. Tak memento socialismu a míru čeká oprava vstříc betonové loby a po její opravě snad příprava nákladné soutěže "hledáme nový pomník dneška". Zde již nemohu k magistrátu jinak: "Zastupitelé, primátore, radní. Plníte si ústa prázdnými slovy. Cpete si je do nich, a když jich máte plné tváře, vypouštíte je tryskem na všechny kolem. Jak děcko, co nabírá do úst vodu, aby jí pak mohlo kolem rozstřikovat a bavit se překvapením zasažených". Bylo podáno několik žalob na maření referenda. Uvidíme, jak to bude dál, ale lide karlovarský neboj, tvůj hlas vždy rozhodne. Nesmíme to vzdát.

Městská tržnice - O té se mluví jen málo a jen v podhoubí. Tedy mezi občany města. Mnohokrát proběhlo městem tvrzení, že by tam měla patřit městská tržnice a ne supermarket...zvláštní, když se to jmenuje městská tržnice. Dále co že bude s prostorem před ní. Zaparkovat tam plejtváka IDT pro všechny autobusy ve střední Evropě a vyhnat v okolí žijící a pracující lid a nebo naopak tomu lidu udělat náměstí kde se budou shromažďovat na akcích, které ve městě zatím nejsou? To by znamenalo, že farmářské trhy, kterými se magistrát chlubí a vypadají jak blešák za vsí při pouti, by mohly přerůst v zajímavou akci, která lokálním výrobcům a pěstitelům umožní lokálnímu obyvatelstvu své zboží prodat. Zajímavá myšlenka. Také se necháme překvapit. Po silné vlně nevole k plánům pana primátora a jeho partě Hangár vše jakoby utichlo, abychom teď slyšeli nový plán, kterak se bude současné nástupiště MHD za 10mil na deset let opravovat s nutností budoucí výstavby terminálu nového. Jak s kolonádou. S vysokými náklady vše necháme, jak je, a pak to zbouráme a nahradíme novotou.

Novou a neméně zajímavou informací je to, že majitel Městské tržnice ji nabídl městu za 93mil Kč k odkupu. Magistrát, který stále nemá reprezentativní prostory pro KSO a zřejmě se mu kvůli orchestru nepodaří přebourat celé Císařské lázně, zvažuje, že by KSO v Městské tržnici mohlo sídlit. A to je bomba na konec.

Stadion Slávie Drahovice - Zde se zastavil čas, tráva prošla expirací a na výjimku sen ještě tři roky pouští děti, aby se převlékali venku na čerstvém vzduchu a na wc chodili raději doma. A na tribunách by se mohla pořádat soutěž za bobříka odvahy. A magistrát? Mlčí. Čachruje s pozemky na AC startu, aby zjistil, že městu zbyla z auta karosérie. Pohonným ústrojím vládne již někdo jiný.

Letní kino - Před časem velmi vkusně a pracně zrekonstruované přičiněním pana Gerendáše a Fujdiara, ke kterým v pravý čas přistál pan primátor Kulhánek a na jejich práci demonstroval, jak to s Karlovými Vary myslí vážně a upřímně. Areál splnil funkci výtahu a pomalu ale jistě zapadl do zapomnění, nového chátrání a k demonstraci absence využití. Nejhorší na tom všem je, že i zde občané města předvedli, kterak jim na tváři a historii města záleží. A jak s tím vedení města naložilo? Odpovězte si sami.

Bývalá vodárna Tuhnice - Pokud by filmaři hledali vhodné kulisy pro horor, válečný film, nebo pro tématiku holokaustu, lepší areál by asi nenašli. A to bylo plánů. I soutěž a studie byly. Zatím je to jen na bojovku "najdi si svého bezdomovce". Z mého pohledu je to neskutečné mrhání potenciálem místa a hmot v něm. A přitom pro inspiraci nemusíme chodit daleko. Co takhle Karlín a Libeň v Praze? A mnoho dalších míst, kde se potýkají s torzy minulosti. U nás se zvolila vyčkávací taktika a vpřed pádí nové nápady jako KV Aréna, IDT, návrh party Hangár U Solivárny, garáže pod Imperiál a zástavba Západní ulice ve stavu pláně, kde se prohání vítr a hlídači parkovišť.

Nechceme opomíjet další objekty a místa v Karlových Varech. Uvádíme ty nejmarkantnější. O dalších si povíme více příště. Každopádně vše úzce souvisí s tím, koho při volbách do vedení města pověříme správou veřejného majetku.

Autor Ing. Václav Benedikt

Obrazový doprovod: Soukromý archiv

 

 

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.

Komentáře  

0 profile
2018-11-01 14:02
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://jtemp11.casample.co.za/images/photos/68253/10/272432d016064b4392f4ef95.jpg