Seriál Alžbětiny lázně

Alžbětiny lázně včera, dnes a...zítra?

Kapitola třetí - dnes.

Po dlouhých desetiletích se podařilo získat první finanční prostředky na investice do dlouhodobě podfinancovaných Alžbětiných lázní.

Byl to ale boj. Je velmi komplikované v procesech vedení města měnit navyklé stereotypy, měnít zaběhlé procesy, přimět politika jinak uvažovat a jen nepokračovat v setrvačnosti dosavadních dějů. Jedním z takových dosavadních dějů byl ten fakt, že v Karlových Varech, v hlavním městě lázeňského kraje s vypětím všech posledních sil dožívala perla karlovarského lázeňství - Alžbětiny lázně. 

Všechna dosavadní vedení města a většina politiků považovala a považuje Alžbětiny lázně za problém. A jak se problému nejlépe zbavit? Prodat, zprivatizovat, předat "investorovi", který by si Alžbětinky provozoval dle svého uvážení. Vše by ovšem vedlo ke konci posledních městských veřejných lázní a veřejných lázní vůbec.

Nejčastějším argumentem politika je, že si provoz Alžbětinek na sebe nevydělá. Ano, veřejná služba lékařské lázeňské a odborné rehabilitační péče není hlavně byznys, ale také by neměla být. V oněch zaběhlých modelech bylo zvykem v porovnání mnohem vyšší sumy investovat do KV Arény, do KSO, Dopravního podniku a do dalších organizací města. Tyto důvody nechci úplně rozmazávat a rozhodně nechci význam těchto organizací snižovat, nicméně prazvláštní upřednostňování některých zde zmíněných organizací na úkor posledních lázní v lázeňském městě je více než podivné. A to přitom jejich bilance hospodaření není tak tristní jako u výše zmíněných, kteří si bez pravidelných desítek milionů ročně na provoz nevydělají téměř nic a nebo jejich poměr tržeb vůči podpoře města je nepoměrný. V době covidu byly Alžbětinky jediným kontinuálně fungujícím komlexním rehabilitačním centrem v kraji s ambulantním poskytováním služeb a že v té době hospodaření ještě více propadlo? Ano, stejně jako úplně u všech. Cestovní ruch nula, prodej služeb omezen, a přesto u jiných organizací není problém pumpovat do nich vyšší a vyšší sumy a Alžbětinkám se to vyčítá.

Na nás všech, kterým není naše skvělé město ukradené, teď je, abychom bojovali o hodnoty, které zde máme. Abychom je rozvíjeli a v návaznosti na nutné procesy, bez kterých není budoucnost, intenzivně pracovali na budoucnosti města. S tím je spojená strategie, kterou Alžbětinky připravily v návaznosti na propojení se vzdělávacími institucemi všech stupňů, přes vědu a výzkum a vzdělávání nových odborníků přes propojování organizací města a bytovou politiku města v podpoře zaměstnanosti. Vždyť od roku 2020 město opustilo přes 7500 lidí. Ty zde neudrží politická participace na udržení některých podnikatelských skupin ve městě, ani udržení extraligy, i když za to jsem rád.

I když není obecná politická shoda na tom, že je třeba Alžbětinky zachránit, podařilo se mnohé změnit za podpory politiků, kteří jsou prozíraví a doopravdy městu chtějí prospět. Kteří jsou kteří není těžké si domyslet. Z již realizovaných projektů je možno uvést:


1) Jsou opravené chodby v jednom patře - byly zde osazeny hliníkové podhledy s nefunkční vzduchotechnikou ze 70. let 20. století. Prostor chodeb byl stísněný, ponurý a pro pobyt nepříjemný. Po opravách došlo k odstranění hliníkových podhledů a k reprofilaci původních podhledů, k plošným opravám omítek, výměně koberců a osvětlovacích těles. Teď je prostor chodeb prosvětlený, jasný a v historickém kontextu velmi dobře provedený pod dohledem památkářů.


2) Jsou opraveny kabiny vřídelních koupelí Sissi - velmi prestižní procedura koupání a odpočinku ve vřídelní vodě v atraktivním a klidném prostředí ve společnosti císařovny Sissi.

3) Je osazen nový výtah - ten původní ze 70. let 20. století byl již za zenitem své použitenosti. Nový výtah je plně bezbariérový, s mnohem vyšší nosností.

 

4) Jsou vyměněna okna za nová - ta původní byla na objektu od roku 1906. Dojde k markantním úsporám energií a k zatraktivnění prostoru lázní.

Pokud Vás téma zajímá a chcete se něco dozvědět o možné budoucnosti Alžbětiných lázní, počkejte si na další díl "Seriál Alžbětiny lázně včera, dnes a...zítra? - kapitola čtvrtá - zítra.
Vždy vlastně záleželo jen na vedení města, co se od nás dozvíte. Tak si vzájemně přejme, ať jsou další informace příznivé. Mimo jiné Vás seznámíme s již hotovou přípravou celkové revitalizace, která by posunula celé město na jiný level. To ale již příště.

Autor: Ing. Václav Benedikt

Obrazový doprovod: Ing. Václav Benedikt

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.