Mimořádné inteview

Mimořádný hovor "K" z Radnice o Císařských lázních

 Fiktivní interview s fiktivním primátorem

 

Pane primátore, naše čtenáře by zajímalo, co bude dále s Císařskými Lázněmi ?

 

S tím mi dejte pokoj ,to není otázka na mě , Lázní jsme se dávno zbavili a teď je to na Kraji , tak ať se ta nová blondýna předvede , co umí .

 

A nebylo to od vás trochu nezodpovědné vzdát se nejcennější budovy ve městě ?

 

S majetkem jsou vždycky jenom potíže , nezodpovědné by bylo si ty Lázně nechat a muset se o ně navíc starat . Však taky někteří opozičníci zlomyslně navrhovali , abychom si je vzali zpět , ale s těmi jsem si geniálně vytřel... , však víte, co tím myslím. Abych navenek vypadal , jako že ty Lázně nazpátek chci , tak jsem dal na zastupitelstvu hlasovat můj návrh , kdo je pro, abychom si ty Lázně nechali od Kraje vrátit. Pro zvedlo ruku jen pár lidí a celá naše koalice na můj povel vůbec nehlasovala , takže ten můj návrh nezískal dost hlasů a tudíž neprošel , vše se to rozhodlo naprosto demokraticky, tak jakápak nezodpovědnost .

 

Ale jak jsem se dozvěděl z vašich materiálů , tak město už zaplatilo jenom za projekty na opravu Císařských lázní celkem 65 miliónů korun a teď se jich vzdalo ? To je, jako kdyby město ty peníze rovnou vyhodilo z okna.

 

To bych si vyprosil, ten drzý tón od vás už nechci slyšet . Město nic nevyhodilo , peníze řádně zaplatilo proti vystaveným fakturám . Nejsme tady proto , abychom podnikali , město není firma . Podívejte se, když jsem se stal před lety poprvé primátorem , tak město mělo v bance 600 miliónů,které jsme uvážlivě investovali do podobných projektů jako jsou Císařské lázně a na příští rok plánujeme , že už konečně budeme mít 100 miliónů dluhů . Tím se dostaneme do klubu významných dlužníků a začnou si nás konečně banky vážit .Skoro všechna slavná velkoměsta jsou zadlužená, tak proč by Vary měly být výjimkou? Chápete to ?

 

 

 

No, moc to sice nechápu , ale vraťme se k těm Císařským Lázním. Když už jste si projekty objednali , tak jste přeci museli mít jasnou představu , co v těch Lázních jednou bude ?

 

Ale kdeže, copak zrovna mě může něco rozumného napadnout? Přistoupil jsem proto k tomu problému mojí osvědčenou metodou. Ustanovil jsem na to komisi, do které jsem nacpal svoje lidi . No a každý z nich přispěl se svojí troškou do mlýna, takže se tam nastrkalo nějaké to muzeum , knihovna , hotelové apartmány , vinotéka ,kanceláře a kdoví co ještě . Vyšlo z toho takové kolektivní dílo , u kterého nikdo za nic nezodpovídá ve stylu, jak kočička a pejsek vařili dort. A vrcholem toho dortu byl nový koncertní sál ,který se vestaví do volného nádvoří Lázní, můj další naprosto geniální nápad . Tím bychom se jednou pro vždy zbavili nářků těch našich orchestrálních hudebníků, kteří po nás stále něco chtějí. Jako by jim nestačilo těch 20 mega , co jim každý rok rozdáme z našeho rozpočtu.

 

Pane primátore , ale proslýchá se , že ten sál se pro koncerty vůbec nehodí . Jednak je moc nízký a pak je i malý a má mělké orchestřiště, na který se celý orchestr nevejde.

 

Tak vidíte , stále si někdo na něco stěžuje . Sál by byl velký dost , jenom pro ty muzikanty tam není místo. A když se tam udělá velké pódium , tak se do sálu zas nevejdou lidí . Všem požadavkům prostě současně nevyhovět nelze .

 

A co ta malá výška ?

 

To bych neřešil vůbec . V tak prťavém sále není akustika nijak důležitá a koneckonců máme na to projekt s kulatým razítkem. Takže když si někdo bude stěžovat, že je ta hudba špatně slyšet , ukážu mu to razítko a stížnost se automaticky vyhodnotí jako nedůvodná .

 

Co na ty projekty říkají památkáři ?

 

S těmi jsou problémy vždycky ,však to znáte, chtějí za každou cenu zachránit každou sochu , obraz nebo i kliku od dveří , jako kdyby jim tam něco patřilo. Kdyby o tom rozhodovali památkáři z magistrátu, tak ty už bych si nějak srovnal . Ale bohužel spadá to pod Kraj a tam žádné páky nemám . Takže problémy ,problémy a problémy, ale ty už řešit nemusím,ať si to vyřeší Kraj sám . Přitom na památkářském webu se píše , že je pro záchranu památek třeba hledat jejich vhodné využití a když ho konečně naše komise najde , tak se jim to nelíbí .

 

 

 

A jak vám ten budoucí provoz Lázní podle vašeho projektu vyšel finančně ?

 

To my raději dopředu ani nepočítáme , řídíme se heslem" ať to někdo zaplatí,když už ten barák jednou stojí " . Ale odhaduji roční provozní ztrátu minimálně na 30 mil.Kč. Jen si to spočítejte sám : Výnosy budou skoro nula. Mzdy a odvody pro 30 zaměstnanců to je asi za patnáctku , teplo, voda , elektrika , to dělá v nákladech nejmíň dalších 15 mega ročně. Ale úspěchem je, že to bude míň, než nás dneska stojí Aréna. Výhodnost tohoto projektu je tedy nesporná a je to především moje zásluha, jsem totiž zkušený hospodář a ekonom .

 

Nenapadlo vás , že do bývalých Císařských Lázní by se měly vrátil lázně a nechat je provozovat někoho , kdo má nějakou vizi , jak by současné lázně měly fungovat ?

 

Prosím vás, to absolutně nepřichází v úvahu . Na to máme zpracovaný jasný ekonomický rozbor .Naše město provozuje Alžbětiny lázně a ty jsou už dnes jednou nohou v krachu. Dovedete si představit , že by někdo začal provozovat opravené Císařské lázně na světové úrovni a šlapalo by mu to?To bychom se s těmi Alžbětinkami mohli rovnou nechat vyfotit na pohřební tablo, tudle konkurenci bychom neměli šanci ustát . A hlavně , na lázeňství se nedávají žádné dotace a na Alžbětinky nám proto nikdo nedá ani korunu. Bez dotací neděláme nikdy nic, tedy vlastně děláme pouze to , na co nějaké dotace přijdou. Víte, kolik lidí se na těch dotacích dobře uživí ? Teď například připravujeme z dotací opravu Goethovy vyhlídky za 37 mil. Kč. Co metr výšky, to náklad milión korun, jsme tak dokonce dražší než kolik stojí metr dálnice ! A to nám nějací inženýrci vloni nabízeli , že tu rozhlednu sami za své peníze opraví jenom za 14 miliónů. Totální idioti! . Kam bychom s takovým hospodařením přišli ? Nevyčerpáme dotaci na rozhlednu a bude z toho velký politický problém.....

 

 

 

Ale třeba v Baden Badenu je těch veřejných městských lázní hned několik, každé jsou jiné a zaměřené na jinou klientelu a nijak si nekonkurují , naopak hosté mají větší výběr služeb a procedur.

 

Co sem pletete nějaký Baden Baden. Já mám zásadu: jedno město , jedny lázně, jeden primátor a do toho si nedám od nějakých skopčáků kecat . Jen tak totiž zajistíme , že ty naše Alžbětinky nikdy nezkrachují . Kde bychom pak dělali zastupitelstvo , vy hlavo šťouravá.

 

Pane primátore,děkuji vám za interview a Na shledanou ! Rozmlouval Karel Varyška

 

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.