Podaří se změna?

Dojde k zastavení Kulhánkových kazisvětství? - dnes CÍSAŘSKÉ LÁZNĚ.

 Začalo to projektem za 64 milionů Kč. Tehdy Císařské lázně spravovalo zájmové sdružení Císařské lázně v čele s primátorem Kulhánekem, Siřínkem a pár dalšími lumeny. Výsledek? Projekt na...nic. Byty, galerie vín, muzeum filmu, multifunkční sál do dvora, který dřív plnil jen účel technického zázemí, tedy bez shromažďování osob a spousta přidaných funkcí sem tam po domě. Pan Klsák mi na rozmluvě komise památkové péče a kultury Rady Karlovarského kraje, jejímž jsem také členem, že co tam asi měli dát? Je těžké objekt využít, tak tam dali vše možné, aby třeba něco fungovalo. Při takovém pohledu tam chybí už jen pneuservis a výměníková stanice.

Projekt jsem měl k dispozici jako jeden z prvních a udělal jsem na něj rozbor. Tehdy mi pan primátor ještě oponoval, že ne byty apod, ale co je v projektu, ke kterému je vydané stavební povolení je směrodatné. To byl tedy odrazový můstek pro kraj k dalšímu postupu. Paní hejtmanka Vildumetzová začala logicky zrušením zájmového sdružení, které bylo jen nádobou na peníze, která však postrádá dna. Majitel objektu je kraj a ze smlouvy na převod objektu z města na kraj nevyplývají žádné podmínky na využití objektu, které si teď klade náš pan primátor Kulhánek. Jeho prioritou je vestavba multifunkčního sálu do dvora objektu a celý objekt věnovat k využití KSO - karlovarskému symfonickému orchestru.

Vložení nové funkce v podobě zázemí KSO spolu se sálem může z Císařských lázní vytvořit jen další líbivou kulisu. Tak, jak to činí movití, avšak duchaprostí, investoři s lázeňskými domy a my vč. úřadů jim za to nadáváme. A proč to všechno? Protože to chce Kulhánek? Ano, bez nadsázky je to tak. Jakoby stále ovládal zásadní témata ve Varech s přístupem trucovitého ne příliš bystrého chlapce, co kope druhým dětem do báboviček plácaje vlastní paskvily navzdory pochmurným reakcím celého okolí. Je to zvláštně pokroucený způsob seberealizace všem navzdory. A kdo to zastaví?

Jsme jak v začarovaném kruhu. Čerpání finančních prostředků má začít tento rok a je podmíněno finanční spoluúčastí města, za kterým jakoby stála jen jedna postava za všechny - primátor Petr Kulhánek. A ten chce do Císařských lázní KSO, protože si s nimi neví rady. A to i přesto, že původně projektovaný sál v projektu za 64mil Kč nebyl konkurence schopný pro žádný sál v okolí a naprosto nevyhovoval dle KSO jejich požadavkům a sál vhodný pro KSO nikdy neschválí památkáři - zaplať pán Bůh - protože jeho realizace by znamenala výrazné bourání stávající historicky nesmírně cenné budovy.

Uvědomí si naši politikové a úředníci, o čem to vlastně rozhodují? Nejedná se o administrativní položku, kterou je potřeba v co nejkratší době ve všech bodech odfajfkovat a slavit, že to nám se povedlo s revitalizací začít. Zásadní práce musejí probíhat tak jako tak, abychom o objekt nepřišli, ale pochopí někdo, že se jedná o světový unikát, který jinde na světe ve své podobě neexistuje? Pochopí někdo, že se jedná o hlavní a nejprestižnější lázeňskou budovu naší republiky a že její veřejné lázeňské využití je zásadní pro další kroky restartu lázeňství a cestovního ruchu ve městě? Doufejme, že ano. Nedopouštějme se znouzecnosti. Hlavně že revitalizujeme, ať je tam co chce. Jsou kroky, které jsou nevratné.

Autor: Ing. Václav Benedikt

Obrazový doprovod: Soukromý archiv

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.