PODAŘÍ SE MĚSTU ČERPAT MOŽNÉ PENÍZE?

MĚSTO MÁ PŘIPRAVENÉ DOTACE, KTERÉ MŮŽE V LETECH 2016-2023 ČERPAT. BUDE?

Město Karlovy Vary, má možnost čerpat do roku 2023 z různých fondů na dotace neuvěřitelnou částku jeden a čtvrt miliardy korun (1.250.000.000,-Kč), tedy více ,než činí jeho roční rozpočet města. Podmínkou ale je, aby investiční akce byly připraveny kvalifikovaně a žádosti o dotaci byly podány do konce roku 2020.

Dotace sice nejsou optimálním nástrojem rozvoje , ale když už jednou existují a nejsou navždy , tak je úkolem řádného hospodáře je pokud možno vyčerpat. Pamětníci vědí, že v dřívějším období se za pomoci dotací masivně investovalo do dopravních staveb a vystavěl se rozsáhlý tuhnický sportovní areál. To bylo ale za předcházejícího vedení města.

Jaký je dosavadní průběh čerpání dotací v současném volebním období pod vedením primátora Petra Kulhánka(KOA) a jeho náměstků, pánů Riška(ČSSD), Bruštíka(NEZÁVISLÍ), Klsáka(KOA)? Do dnešního dne bylo městu proplaceno 130 mil. Kč a má připravené projekty, na které dostane dotaci ve výši 63 mil. Kč. Do roku 2020 je v plánu připravit ještě projekty, na které dostane dotaci 230 mil. Kč , největším z nich je oprava Zítkovy kolonády. A to je vše.

Takže, když si to všechno sečteme a podtrhneme , z částky jedné a čtvrt miliardy, pokud tedy vše dobře dopadne, se podaří vyčerpat cca 423 mil Kč, což je pouze 34 % z možné částky. Jinými slovy z alokované částky propadne bez užitku 800 mil. Kč. Tuto alarmující informaci se v pochvalných článcích o úspěších vládnoucí koalice včele s panem primátorem Kulhánkem pochopitelně nedočteme.

Stávající vedení města tak svoji dosavadní nečinností postavilo své následníky před nesnadný a na první pohled těžko splnitelný úkol: v letech 2019-20, tedy za pouhé dva roky, připravit městské projekty na čerpání 800 miliónů dotací a umožnit tak nejen výstavbu potřebné městské infrastruktury ale i oživit stavební ruch ve městě, tedy pokusit se dohnat to, v čem stávající vedení města navázalo na tradici po roce 1989 – kdo nic nedělá, nic nezkazí, hlavně, že se urodilo.

Autor: Ing. Václav Benedikt

Zdroj: Ing. arch. Alexander Mikoláš

Obrazový doprovod: soukromý archiv

 

 

 

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.