Karlovy Vary dneška

Má být tvář města vždy pod "současnou" maskou?

V posledních měsících zažívám mnoho debat o podobě našeho výjimečného lázeňského města. Pokládám ho za nejkrásnější lázeňské město minimálně v evropském měřítku, ale velmi mne mrzí, jak s ním a jeho podobou bylo nakládáno po většinu 20. století a až po současnost nakládáno je. Pokud se boří významné objekty pod záštitou diktátorské ideologie, nejde to pochopit, nejde se s tím smířit, ale hůře s tím jde cokoli udělat. Przní-li se ale město dále po roce 1989 a to už jen ve jménu moci a peněz, nemohu mlčet. V debatách s kolegy architekty, stavaři, či se zástupci místní samosprávy, narážím na stálé vyzdvihování "současné" architektonické tvorby. Dokonce jsem na naši iniciativu obnovy historické litinové kolonády obdržel názor, že architektura má být jedině obrazem doby, ve které vzniká a nesmí se obracet do minulosti. Pokud by toto byla pravda 3/4 Německa po 2. sv. válce by nemělo své historické objekty, svá historická centra a lákadla vstříc cestovnímu ruchu. A to si uvědomme, že Karlovy Vary jako lázeňské město jsou živé zejména z cestovního ruchu. Je tudíž nasnadě tváří města turisty lákat a ne dělat přehlídku sebraného "umění" ve stylu "jak šel čas". To by Vary mohly vypadat třeba takto:

Zajímalo by mne, jak Vy, čtenáři tohoto příspěvku, vnímáte historické jádro města Karlovy Vary a zda-li se Vám líbí nové realizace, které zde byly vytvořeny. Ze zkušenosti je snad zřejmé, že historie přitahuje. Proto jsou turistickými lákadly hrady a zámky, historická jádra měst apod. My místo uchování toho, co nám tu po dvou mohutných požárech, mnoha povodních a té nejhorší v roce 1890 zbylo, stále dopouštíme přetváření podoby města do pitoreskních tvarů a mement architektů, kteří by dle svých realizací mnohdy neměli dostat možnost vytvářet své výtvory do hodnotného veřejného prostoru. Místo současné vřídelní kolonády a navzdory obnově historické, která Varům nikdy neměla být násilím sebrána, usilují o architektonickou soutěž za nový tvůrčí počin dnešní doby. Co by tedy mohlo naše centrum zdobit?

Ve Varech nám evidentně chybí hlavní architekt města. Chybí nám zde lidé, kteří by pochopili genius loci historického jádra města. Na rozhodujících postech nám chybí lidé znalí, které šalba peněz neodvede od myšlenky prospěchu města a jeho obyvatel. Zlým jazykům, kteří mne nazývají staromilcem, vždy v předstihu uvádím, že bych byl velmi rád za nové příklady umění a architektury v našem městě, ale na místech, kde je to vhodné. I za karlovarskou La Defence bych byl rád, Kaplického knihovnu místo naší KV arény bych bral všemi deseti, i to jsou lákadla turistů a pomáhají ojedinělosti města, ale ne do historického jádra.

Dále, má-li být architektura mementem a obrazem doby, jak by asi to dnešní memento vypadalo? 

Autor: Ing. Václav Benedikt

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.

Komentáře  

0 profile
2018-11-01 11:29
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://s470225300.websitehome.co.uk/public/img-1539195619.jpg