Jak to dopadlo?

Aneb co přineslo referendum a co bude dál...

V prvním místním referendu občané města Karlovy Vary rozhodovali o budoucí podobě vřídelní kolonády a přes 9,5tis jich volilo obnovu historické vřídelní kolonády od architektů F. Fellnera a H Helmera.

Jakou informaci a jaký výsledek Vám tato informace přináší?

Dalo by se předpokládat, že obnově nádherné kolonády, která byla městu odejmutá neprávem a mohla tu do dnes stát, nic nestojí v cestě a můžeme se na ní těšit. Opak je pravdou. K povinné účasti 35% všech voličů města cca 296 lidí chybělo. Zdá se to být málo, ale toto rozhodlo. Má to však druhý úhel pohledu, který si naši pomazaní politikové také pomalu začínají chápat. Kdy a při jaké volbě kdo obdržel takový počet hlasů? Kdy takové množství občanů města stálo jednotně za jednou volbou. Tak i náš primátor uvedl, že je to pro něj informace. To jsme rádi. Ale vážení spoluobčané, pozor, již se chystají politická uskupení, kdo by nám co nejelegantněji toto téma ukradl a z těch 9,5tis přívrženců obnovy přetavil na své voliče. Tak to se přepočítali. Už se o to pokusil pan primátor, když původně referendum se zastupitelstvem odmítl a chtěl vytvořit referendum vlastní. Naše práce ho přece nic nestála.

Jménem Petičního výboru referenda Vám velmi děkuji za Vaši účast a za provedení volby. Jsme na začátku. Jedna bitva je možná prohraná, ale válka zdaleka ne.

Proč nebyla účast v referendu vyšší a proč referendum neprošlo hladce hned v prvním kole?

Důvodů je mnoho, ale jelikož největší problémem bylo maření referenda - ať duchovně, či technicky - ze strany pana primátora a některých zastupitelů města, budou následovat další kroky ke sjednání nápravy. V první řadě v rozporu s usnesením Správního soudu, který referendum oficiálně vyhlásil, představitelé veřejné moci ve městě ovlivňovali voliče, jak se mají rozhodovat. Navíc pan primátor a někteří zastupitelé bezostyšně lhali, že nemá kdo by litinovou kolonádu zhotovil, že bude stát přes miliardu, že ohrozí vřídlo, lázeňství ve městě apod. Jak řekl jeden kolega, stokrát opakovaná lež může být přijímána jako pravda a nebo minimálně obava. A touto cestou se pan primátor Kulhánek vydal. Referendum od začátku nechtěl, tak ho bojkotoval dál. Technické maření bylo ještě důslednější. Začal tím, že nemá povinnost plošně voliče informovat, tak žádné informace, jak u ostatních voleb, nedostali. Dále oddělil proti precedentnímu doporučení Správního soudu volební místnosti od té s volbou prezidenta, aby voličům ztížil jejich hledání. Tak byly mnohdy volební místnosti referenda i v jiných budovách a lidé je s obtížemi hledali. Ze zkušeností, které nám voliči sdělovali, ti starší, nebo méně zanícení to po prvním nepovedeném pokusu vzdali. Odvolili prezidenta a šli domů. Teď se pan primátor asi směje, jak se mu ty pikle podařili, ale nebude se smát poslední. Jeho volilo cca 3,5tis voličů. Obnovu kolonády 9,5tis voličů.

Někteří se na mne po zveřejnění výsledků obraceli smutní, až naštvaní, proč nemohlo přijít o trochu víc lidí, když už jim zprostředkujeme přímou volbu a že je to konec. Není tomu tak. Voličů přišlo hodně, letáky, brožury, přednášky, vše jsme platili z vlastní kapsy bez přátel v médiích a přesto lidé informace dostali. Jestli je referendum doopravdy neplatné necháváme prověřit a další cestu Vám jistě brzo přineseme. Pan primátor kašle na to, co ve městě chcete vy, jeho občané, stejně tak je pro něj rozhodující, co městu prospěje. Za vším jsou lukrativní zakázky a loby. Již jste slyšeli o betonové loby kolem opravy současné kolonády? Už víte, kdo se bude chtít na její opravě podílet a které firmy si brousí zuby? Pokud jste to ještě nevěděli, stále rozhodují ideologie. Nacistická nám litinovou kolonádu vzala, komunistická na její místo zaparkovala mimozemský autobus a ta současná, ideologie moci a peněz, ta se nám směje do tváře a mává rukou nad celým referendem. Jak dlouho asi občané města vydrží KV Arény, Integrovaný dopravní terminál k tržnici, úchvatné horní nádraží, plánovanou výstavbu celé zápaní ulice, 120mil vyhozených do opravy kolonády, která se plánuje do 15ti bourat celá, a co AC start, bývalá vodárna, plynárna, výstavba místo zrušených zahrad v Drahovicích a další?

Autor: Ing. Václav Benedikt

Obrazový doprovod: soukromý archiv

Nemáte oprávnění publikovat komentáře. Přihlašte se prosím.